Černá Desná

Červená turistická značka vede z města podél toku Černé Desné až k přehradě Souš. Cestu nechalo upravit město Desná a v září roku 2000 tu zpřístupnilo také naučnou stezku Vodopády Černé Desné.

Říčka pramení spolu se svou sestrou Bílou Desnou na úpatí hory Jizery (1122 m. n. m.). Černá Desná pramení nedaleko Smědavy U Studánky a proplétá se pozvolně mezi kameny a přibírá lesní potoky z východního svahu 1002 m. n. m. vysokého návrší zvaného Zámky. Na své cestě je však na Souši zadržena do údolní přehrady. Značně oslabena pospíchá strmým údolím tvořeným na pravém břehu úbočím hory Noviny (785 m. n. m.) a na levém břehu Dlouhým kopcem, přecházejícím pozvolna do Pekelné hory (791 m. n. m.).

Na své cestě do údolí překonává říčka nástrahy kamenitého dna, tvořeného obrovskými kvádry a stéká po žulových blocích, šikmých jako střechy do tuní, ve kterých se voda uklidňuje a pokračuje do dobrodružství v dalších vodopádech, kterých je na úseku 2 km bezpočet.

Vodopády okouzlují vzhledem, ale i hlukem a šumem tříštící se a do hlubin padající vody. Jsou krásné v době tání sněhu, letních vydatných dešťů nebo při vypouštění většího množství vody z přehrady. Úchvatné jsou v zimě, zmrzlá vodní tříšť vytváří bizardní ledové krajkoví, krápníky a průsvitné záclony zakrývající šumějící ledovou vodu.

Černá Desná
Ubytování Jizerské hory | Bc. Jana Fajfrová